izmir halı yıkama fiyatları, halı yıkama izmir, izmir halı yıkama tavsiye,izmir halı temizleme

İzmir Halı Temizleme Alanında Doğru Teknikler

Renk renk çeşit çeşit halılar insanın yaşam alanına ait en önemli eşyalardan biri. Evimizin her yerine sarılı olan halıların temizliği ise önemli olan diğer bir konu. Halıların temiz olması, evin görüntüsüyle ilgili fark edilir biçimde değişiklik sağlıyor. Temiz halılar, evi dekoratif olarak güzel gösterirken aynı zamanda sağlıklı bir yaşam alanını da olanaklı kılıyor.

Gündelik yaşam içinde fazlasıyla temas halinde olduğumuz halıların lekelenmesi ya da zamanla tozlanması oldukça doğal. Evin genel hijyenini belirleyen halıları temizlemek herkesin gözünü korkutan bir durum. Ancak halı temizliğinin kolay ve etkili yolları da var. Halı temizliği yapılırken olabildiğince doğru teknikler ve ipuçlarından yararlanılırsa temizlik daha kolay yapılacaktır.  Ya da doğru teknikleri uygulaması için bir İzmir halı temizleme firması ile anlaşabilir ve halılarınızı daha profesyonel ellere emanet edebilirsiniz.

Halıların Temizlenmesinde Doğru Yöntemleri Bulmak Önemlidir

Halıların yapılması için temel malzeme ipliktir. Kullanılan ipliğin cinsi ve halının yapım şekli kalite için oldukça önemli bir özelliktir. Halılar akrilik, yün, polyester, naylon ya da bunların karışımlarıyla üretilir. Hangi maddeden üretilirse üretilsin zaman içinde halıların derinlerine kadar kirler ulaşabilir. Dolayısıyla halılar için sadece elektrik süpürgesiyle günlük temizlik yapılması yetersiz kalır. Halıyı oluşturan iplikler lekeleri adeta kendine çekerek yutar. Yani gözle görülen kirler ve lekeler dışında ayrıca ipliklerin içine çektiği ve derinlerde kendine yer tutmuş lekeleri de temizlemek gerekir.

Aslında halı yıkama ve temizleme ile ilgili yapılacak en avantajlı seçim bir halı yıkama izmir firmasıyla anlaşmaktır. Birçok İzmir halı temizleme firması halı temizlemede doğru teknikleri, evinizde bulunmayan güçlü makinalar sayesinde uygular. Firmalar, daha temiz bir halıya, daha hızlı bir sürede ve daha az enerji harcayarak ulaşırlar. Yine de halılarınızı kendiniz temizlemeye karar verdiyseniz ya da çıkarılması gereken önemli bir leke varsa ve halılarınızı hemen yıkamaya veremeyecekseniz işte sizin için doğru halı temizleme teknikleri..

izmir halı yıkama fiyatları, halı yıkama izmir, izmir halı yıkama tavsiye,izmir halı temizleme

İzmir halı temizleme firması halı temizlemede doğru teknikleri, evinizde bulunmayan güçlü makinalar sayesinde uygular.

 • Öncelikle halınızı temizlemeden önce lekenin türünü bilmenin önemli olduğunu bilmelisiniz. Hangi leke türüne göre nasıl bir leke çıkarma yöntemi izleyeceğinizi bilirseniz her şey sizin için daha kolay olur. Her leke bastırarak ya da ovalayarak çıkmayabilir. Hatta bazen ovalamak ya da lekeye aşırı bastırarak onu çıkarmaya çalışmak lekeyi daha da inatçı yapar.
 • Aniden oluşan lekeler için hızlı müdahale gerekir. Lekelerin kurumadan, halıdan temizlenmesi derinlere işlemesini önler. Bu aşamada lekenin asla sağ ve sol yönlere doğru sürtmeyle silinerek temizlenmemesi gerekir.
 • Lekeyi temizlerken daha geniş bir alana yayılmaması için dikkatli olmalısınız.
 • izmir halı yıkama tavsiye verirken her zaman en garanti sonucu verecek önerileri vermektedir. Bunlardan bazıları şu şekildedir: Kokusu olan lekeler için mutlaka sirke kullanın. Ilık suyla doldurduğunuz kabın içerisine bir miktar karıştırın ve lekenin üzerine tampon yapar gibi sürün.
 • Halılar hızlı kuruyan eşyalar olmadıkları için temizlemek için serin havalar yerine sıcak günleri ya da evde ısıtma imkanının olduğu mevsimleri tercih ederseniz sizin için daha iyi olabilir.
 • Halı silerken en iyi sonucu alacağınız malzemeler sert yüzeyli olanlardır.
 • Halı silmeye başlamadan önce elektrik süpürgesi ile halının yüzeyindeki kirleri, kırıntıları, tozları veya saç tellerini çekmek iyi olacaktır.
 • Halınızın ömrünü uzatmak istiyorsanız düzenli olarak vakumlayınız. Ancak her evde vakumlama makinası bulunmayabilir. Halıların düzenli vakumlanması için bir İzmir halı temizleme firmasından yardım alabilirsiniz.
 • Halı temizliği için mutlaka kimyasal yöntemler kullanmak zorunda değilsiniz. Evinizde hızlıca hazırlayabileceğiniz bazı doğal yöntemler de var. Örneğin genel halı temizliği için halınızın üzerine karbonat serpin ve bir süre bekleyin. Aşağı yukarı 15 – 20 dakika yeterli olacaktır. Ve daha sonra elektrik süpürgenizin en güçlü seviyesine getirip halınızı temizleyin.
 • Halılarınızda deterjan kullanmadan önce mutlaka gizli bir yerinde test yapmalısınız.

 

Önemli Olan Hangi Lekeyi Nasıl Çıkaracağını Bilmektir

İster kıyafetimizde ister koltuğumuzda isterse halımızda olsun. Hangi lekeye nasıl müdahale edeceğinizi biliyorsanız hem halınızdaki hijyeni sağlamış olursunuz hem de temiz bir halıyı uzun yıllar kullanabilirsiniz. daha çok görülmesi açısından sizinle 3 leke tipini ve bu lekeleri çıkarma yöntemlerini paylaşıyoruz.

 • Halılarda en çok görülen lekelerden biri yanlışlıkla dökülen şekerli içeriğe sahip maddelerdir. Çok şekerli lekeler, pasta kreması, şurup, bal veya bu tip şekerli ve yapışkan gıdalar, halılara döküldüğünde panikleriz. Çünkü yapışkan maddelerin halıyı mahvedeceğini biliriz. Bu gibi yapışkan lekelere hiç vakit kaybetmeden müdahale edilmesi şarttır. Öncelikle dökülen şekerli maddenin fazlasının alınması gerekir. Daha sonra bulaşık deterjanı sprey yöntemiyle lekeye uygulanır. Temiz bir bez ya da havluyla bölge yavaşça silinir.
 • Ya da çocukların olduğu bir evde halıların durumunu düşünelim. Halılarda kalem lekesi en çok görülen lekedir. Özellikle boyama kalemlerinin lekeleri mutlaka görülür. Eğer halınızda kalem lekesi gördüyseniz önemli olan lekeye sebep olan maddenin ne tür bir mürekkep olduğudur. Örneğin su bazlı mürekkebe sahip olan dolmakalemin lekesini çıkarmak ve tükenmez kalemin lekesini çıkarmak farklı yöntemleri gerektirir. Her lekede olduğu gibi mürekkep lekesini çıkarmada da hızlı hareket etmek önemlidir. Eğer mürekkep çok fazla döküldüyse fazla mürekkebin emilmesi için önce kağıt havluyla müdahale etmek gerekir. Mürekkebi temizlemek için asla sıcak su kullanmamalısınız. Daha sonra ağartıcı içermeyen deterjanla suyu lekeli bölgenin üzerine silmeden baskılayın. Bir sünger yardımıyla ılık su kullanarak, durulayın.
 • Keçeli kalem lekesi de evde çocuk olduğunda en çok görülen ve çıkması zor bir lekedir. Dolmakalem lekesini çıkarmada kullanılan deterjan su karışımı ile lekeli bölge tamponlanır.

 

Evlerdeki bir diğer önemli leke küf lekesidir. Küf lekesi evde nem olduğunun göstergesidir. Küfü temizlemede en önemli yardımcı fırçadır. Halıdaki küfü fırçaladıktan sonra çıkan maddeler elektrik süpürgesiyle çekilir. Daha sonra içine küf engelleyici madde konularak halının genel temizliği yapılır.

İlgili Mesajlar

Leave A Reply